ВОЈНАТА сепак започнува, Русија со хистерични обвинувања

Европа

Сите проруски медиуми ширум светот, вклучително и во Македонија, шират хистерична пропаганда за наводни напади кои Украина ги извршува врз невини цивили и убиства на војници на т.н. руски држави на украинска територија. Путин постојано повторува дека војна не сака, но ќе мора да се бранат доколку нападнат украинските националисти. Дали Путин си нарача или измисли такви напади, за да се брани?

Тие тврдат дека украинските владини трупи истрелаа неколку гранати врз областите околу селото Заиченко на југот на самопрогласената Народна Република Доњецк (ДПР) во вторникот вечерта, соопшти мисијата на ДПР во Заедничкиот центар за контрола и координација (JCCC). Секако информациите не се потврдени од релевантни извори, но руските пропагандисти масовно ги споделуваат тие вести.

„Пријавен е пожар, кој доаѓа од позициите што ги држат украинските вооружени групи и го гаѓаше селото Заиченко“, се вели во соопштението на мисијата. Таа мисија е дел од руската армија, па може да заклучите за какви вести станува збор.

Според извештајот, кон селото биле испукани три куршуми од антитенковски пиштол, пренослив за човек, поставен на статив. Вестите се до тој степен збунувачки што известуваат за „пожар кој пристигнал од позициите што ги држат украинските војници, источно од југоисточниот украински град Мариупол“.

Во изминатите 24 часа, ДПР објави лажни вести за четири инциденти со гранатирање насочени кон нејзина територија.

Другата самопрогласена источноукраинска република, Луганската Народна Република (ЛПР), соопшти дека била принудена да отвори оган врз позициите што ги држеле украинските војници, откако еден од нејзините војници наводно бил убиен од снајпер.

„Денес, киевските милитанти (така ја нарекуваат регуларната украинска армија) отворија снајперски оган врз нашите позиции во близина на селото Голубовскоје“, изјави во вторникот портпаролот на болшевичките банди наречени милицијата ЛПР, Антон Микужис. „Нашиот бранител беше убиен како резултат на украинска агресија. Со цел да се заштитат цивилите и да се избегнат нови жртви меѓу народната милиција, нашите бранители беа принудени да возвратат на оган“.

Со цел да се заштити од наместени руски провокации кои би биле оправдување на напад врз Украина, Службата за безбедност на Украина (СБУ), во вторникот соопшти дека одржува опсежни контрадиверзантски вежби во повеќето региони во земјата.

„СБУ одржува контрадиверзантски вежби во повеќето украински региони. Мерките за безбедност се засилени на државните граници и стратешки важни објекти. Вежбите вклучуваат специјална опрема и оружје“, соопшти службата.

Вежбите ќе продолжат до почетокот на март. Нивната цел е да ја подобрат комуникацијата меѓу различните безбедносни служби и владини агенции, да ја подобрат заштитата на критичните инфраструктурни објекти, да ги разоткријат и задржат замислените диверзантски групи, соопшти SBU.