САД ги откри руските планови за инвазија врз Украина

Свет

Американската разузнавачка служба го откри плановите на Русија за напад врз Украина. Според објавеното, нападот на руските болшевички банди би можел да се очекува уште на почетокот на 2022 година, од „три правци“, пишува агенцијата Блумберг, повикувајќи се на свои извори. Исто така, покрај постојаните 90.000 руски војници натрупани на границата со Украина, се проценува дека Москва повикала „десетици илјади резервисти“.

Според агенцијата, САД минатата недела споделиле разузнавачки информации со европските сојузници, како и мапи кои  покажуваат акумулација на руски сили и артилерија со цел да се подготват за „инвазија врз Украина“.

Американската проценка е дека Москва планира напад на Украина на почетокот на следната година. Според изворот, информациите доставени од САД содржат сценарио според кое руските банди имаат намера да ја преминат границата на Украина од правец на Крим, по копно и преку Белорусија.

Во операцијата би можеле да бидат вклучени околу 100.000 војници „подготвени за потенцијално долга окупација“, тврди агенцијата. Во врска со тоа, два неименувани извори велат дека „приближно половина од тактичките групи веќе ги зазеле своите позиции“, како и дека „се планира авијациска поддршка“.

Според нив, Москва повикала „десетици илјади резервисти во размери без преседан за постсоветската ера“, а нивната улога е наводно „да ја обезбедат безбедноста на територијата во подоцнежна фаза“.

Украина е безбедна и ќе возврати на ударот со поддршка на НАТО. Западот ни вети помош и ние ќе се одбраниме, изјавува украинскиот претседател Владимир Зеленски.

Во исто време, секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Алексеј Данилов изјави дека Киев добил ветување од западните партнери дека ќе им помогне и ќе биде скршена руската офанзива.

„Не е тајна дека разменуваме информации, така што речиси сите разбираат што се случува. Единственото нешто што останува неизвесно е кога Путин ќе нападне. На крајот на краиштата, мора да бидеме подготвени во секој случај, а нашите партнери не уверија дека максимално ќе и помогнат на Украина во случај на напад“, изјави Данилов во интервју за „Укринформ“.

Како што претходно изјави неименуван висок функционер во американската администрација, Соединетите Држави, под власта на претседателот Џозеф Бајден, покажаа дека се подготвени да прибегнат по бројни средства за да се спротивстават на дејствијата на Русија и дека таа ќе продолжи да го прави тоа.

Во неделата, шефот на украинската воена разузнавачка служба, генерал Кирил Буданов, ја откри Русија дека концентрирала повеќе од 92 илјади војници во близина на границата со Украина и дека се подготвува да ја нападне на крајот на јануари или на почетокот на февруари.

Американските медиуми неодамна изразија загриженост поради зголемување на руските агресивни дејствија на границата со Украина. Во врска со ова, портпаролот на Путин изјави дека Русија ги преместува војниците на својата територија и по своја дискреција. Според него, тоа никогаш не загрозува и не треба да загрижува.