НОВО БАРАЊЕ од Бугарија, ќе се отвара БИБЛИЈАТА

После последните отстапки од Македонија кон Бугарија, со кои целокупното средновековно, македонско историско и културно наследство им го дадовме на Бугарите, пораснаа амбициите на источниот сосед. Имено, сега Бугарија бара […]

ЕУ и САД ја создадоа Левица, тврди Богојески

Петар Богојески од Македонски Концепт, како одличен познавач на политичките состојби во земјава, објави став дека токму САД и ЕУ ја создадоа партијата на Апасиев, Левица. Што објави Богојески: „Ако […]

БУГАРИТЕ ЛУТИ, Пендаровски ја спомнал ќерката на САМУИЛ

Еден графит на споменикот на цар Самуил во центарот на Скопје дека е „Цар на Македонија“ предизвика бура од незадоволство во соседна Софија. Се разбира, во контекст на преговорите на […]

ПОПУЛИЗМОТ наспроти ИДЕАЛИЗМОТ на протестите за Францускиот предлог

Протестите во Скопје, кои не требаше воопшто да прекинат, покажаа интересен сплет на граѓани и причини поради кои истите протестираат. Покрај партиски активисти имаше огромен дел неопределени граѓани, со желба […]

ВИДЕО: Претседателот Пендаровски исвиркан во родниот Галичник

Претседателот Стево Пендаровски денес е во Галичник од каде и потекнува, а е присутен затоа што како претседател, е покровител на Галичката свадба. Видео вирално се прошири, на кое се […]

Повик за помасовни протести, францускиот предлог е на чекор да биде изгласан!

Во Собранието вчера започна дебатата по Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за старт на пристапните преговори на земјава со Европската Унија, со обраќање на премиерот Димитар Ковачевски, кој порача […]

ЕДИ РАМА ПРЕДУПРЕДИ: одвојување од македонско-бугарското прашање!

Премиерот Еди Рама предупреди дека доколку не се отворат преговорите за Албанија, следниот ден ќе се бара „одвојување од македонско-бугарското прашање“. -Се надевам дека резултатот од дебатата во Парламентот на […]

СДСМ најави дека ќе го прифати францускиот предлог без разлика на незадоволството од граѓаните

Пратениците од сите пратенички групи имаат одговорност пред граѓаните, наместо со блокади и деструкции, преку аргументи и конструктивност да дадат придонес при усвојувањето на заклучоците околу предлогот на француското претседателство, […]

Џабе протести: Денеска ќе се закаже пленарна седница во Собранието за „францускиот предлог“

На редовната координација во Собранието денеска ќе се разговара за тоа кога би можела да се одржи пленарната седница за Информацијата за содржината на предлог – преговарачката рамка за пристапните […]