БУГАРИЈА НА АПАРАТИ, нивни генерал ја кажал вистината уште во 1902 година

„ЈАС НЕ СУМ бугарин, ТУКУ МАКЕДОНЕЦ!“ – изјава на генерал во бугарската армија, Анастас Јанков во 1902, во очи на подготовката на Илинденското востание. Анастас Јанков бил бугарски полковник и […]

ВОСТАНИЕ во Русија, еве што му спремаат на Путин

Движењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој е политички затвореник и отслужува затворска казна во Русија, ги повика Русите на кампања за граѓанска непослушност во знак на протест против […]

ВОСТАНИЕ против Вучиќ, дали ќе успее Србија (видео)

После иницијативата на „Тргни-промени“ и движењата собрани околу Еколошкото востание и нивните масовни протести и блокади на патишта и мостови на десетина локации во Белград и во повеќе од 50 […]