Бидете подготвени за НАЈЛОШОТО СЦЕНАРИО, предупреди Фон дер Лајен!

Европа брзо ја намалува зависноста од рускиот гас поради стравувањата дека испораките ќе бидат запрени како одмазда за санкциите, изјави во интервју за ДПА, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и ги […]

КОЛКУ пари ви зема ВЛАДАТА, а колку ДИЛЕРИТЕ на секое литро гориво

Малопродажната цена на дизелот е како народната мудрост за сармата. Во оваа сарма месото е за државата, а зелката е за сопствениците на бензинските пумпи, фер ли е? Проценете сами! […]

НАЈНОВА ВЕСТ: Соопштена НАЈДОБРАТА антикризна мерка!

Најголемата и најдобрата антикризна мерка на оваа неспособна власт е оставка и организирање на предвремени парламентарни избори после кои конечно ќе започне процесот на извлекување на Македонија од бездната кон […]

ВЛАДАТА НА СДСМ ГО ЗАДАДЕ НАЈГОЛЕМИОТ УДАР ВРЗ ГРАЃАНИТЕ!

Колку ќе чинат прехранбените производите за кои од утре трговците слободно ќе наплаќаат маржа и дополнителни 5 отсто ДДВ? Се знае или не? Владините мерки за ублажување на ценовниот шок […]

ЗАГРИЖУВАЧКА ВЕСТ: Растот на цените повисок од прогнозите на експертите!

Цените на основните прехрамбени производи, металите и горивата растат побрзо од прогнозите на експертите. До кога и колку никој повеќе не може да предвиди. Граѓаните се потешко врзуваат крај со […]

ОПАСНО РЕШЕНИЕ на Владата, поскапуваат храната и струјата

Владата ги прави последните анализи, кои мерки за спас од енергетската и економската криза ќе продолжат по 31 мај. Според најавите на премиерот Ковачевски се разгледуваат повеќе опции, но замрзнување […]

ТАЧЕ веќе не знае што зборува, еднаш зголемени плати, сега инфлација ќе имало

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360“ на ТВ Алсат-М, истакна дека дијалогот со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) е отворен и дека се разговара за рамка, односно […]

ДРЖАВЕН РЕКЕТ: УЈП удри по малите бизниси, не допира олигарси

Изминува недела на „долгите записници“ во која УЈП предводено од партискиот кадар на СДСМ Сања Лукареска врши брутална хајка врз најситните трговци и продавници, додека олигарските и големите трговци никој […]